Bolovanje

autorica: Marija Lalić

 

„U mnogim zemljama razvijenog svijeta postoji neobjašnjiva razlika u količini bolovanja između muškaraca i žena“.

„Žene 50% više izostaju s posla zbog zdravstvenih razloga“, ističu znanstvenici.

Društveno utemeljena hipoteza pretpostavlja da je to posljedica više razine stresa kojoj su izložene žene zbog efekta tzv. dvostrukog tereta, odnosno veće količine posla koje zaposlene žene čeka nakon što završe s plaćenim radom.

Biološki utemeljena hipoteza ističe da su žene sklonije anksioznosti, depresiji i bolovima u mišićima i zglobovima, što su vrlo česti uzroci bolovanja.

I jedna i druga hipoteza padaju na t-testu. Dvostrana p-vrijednost viša je od razine značajnosti od 0.05, što znači da ne možemo odbaciti nultu hipotezu, koja nam govori da „nema značajne razlike između dvije promatrane skupine“, odnosno između žena i muškaraca kada se usporedi njihovo zdravstveno stanje i otpornost na stres.

Žene nisu ni podložnije bolestima, niti teže podnos opterećenja svakodnevice. Žene, kažu podaci, polovicu dana bolovanja provedu brinući se za druge.

U 2018. godini prosječan Amerikanac je na bolovanju proveo 21 dana, a Amerikanka 34 dana, od čega je svega 17 dana provela brinući za sebe.

Veliki broj dana na bolovanju ima i svoje posljedice: sporije napredovanje, otkaz.

Ili, za početak, suludo rezanje plaća, valjda za kaznu, jer ste bolesni ili jer vam je bolesno dijete.

I dok ja ne uspijevam povezati bolovanje i dokolicu, s naslovnica vrišti podatak da je trećina svih bolovanja u Hrvatskoj lažna.

Izgleda da ipak postoji drugi način :)

Popis: