Nekoliko lokacija na Trešnjevki nosilo je ime ove narodne heroine.
Nakon Drugog svjetskog rata, 1952. godine, Samoborska ulica postala je ulica Kate Dumbović. Godine 1993. ulica je ponovo promijenila ime: nazvana je po drugom narodnom heroju, Božidaru Adžiji. Zanimljivo je spomenuti da je Dumbović poginula 1941. u pokušaju oslobađanja partizanskih zatvorenika u Kerestincu, a jedan od njih je bio upravo Božidar Adžija.
OŠ Kate Dumbović u prvim godinama postojanja (izvor: Zagrebačke škole, knjiga 1. Ur. Tihomir Tonković. Plavi grifon, Zagreb, 2009.)
Ime Kate Dumbović nosila je i škola na Novoj cesti (učenici su je zvali "Katica") izgrađena 1961. godine, u čijem se dvorištu nalazio i njen spomenik. Godine 1991. škola je preimenovana u OŠ Julija Klovića, a tada je uklonjen i spomenik, čije se postolje još uvijek može vidjeti u dvorištu škole.
Također, Društvo "Naša djeca" Kata Dumbović zaslužno je za formiranje prve dječje dramske grupe, što je dovelo do osnivanja Pionirskog amaterskog kazališta u Domu kulture "Maksim Gorki" (današnje Kazalište Trešnja) 1954. godine.
Stambena zajednica "Kata Dumbović" 1962. godine postaje osnivačica Pionirskog doma u Badalićevoj ulici, koji organizira programe za djecu predškolskog i osnovnoškolskog uzrasta. Pionirski dom preimenovan je tada u Dječji centar "Kata Dumbović", a provodi programe dnevnog boravka djece u dobi od 3 do 15 godina.
U parku u Adžijinoj ulici nalazi se spomen-obilježje palim antifašističkim borcima i borkinjama s Trešnjevke, podignuto 1953. godine, no na njemu nema imena Kate Dumbović.
Ostaci spomenika Kati Dumbović u dvorištu OŠ Julija Klovića (fotografija: Lennart Pukšec)
Kata Dumbović rođena je 1903. u siromašnoj seljačkoj obitelji u Lukavcu kod Siska. Godine 1924. dolazi u Zagreb i počinje raditi kao kućna pomoćnica. Nezadovoljna teškim i bespravnim životom radnica u ono vrijeme, započinje svoje sindikalno djelovanje, a 1938. učlanjuje se u Komunističku partiju Jugoslavije. Zahvaljujući svom radu, početkom 1940. godine izabrana je za članicu Rajonskog komiteta na Trešnjevci.
Osim rada u Rajonskom komitetu, obavljala je i druge poslove. Prenosila je ilegalni partijski materijal u košari ispod salate ili voća, u noćnom ormariću koji bi nosila na glavi, u sanduku radioaparata, u raznim omotima s natpisima trgovina. Kad je 1940. godine trebalo pronaći povjerljive ljude za rad partijske štamparije, Kata je pronašla i iznajmila kućicu u Gotalovečkoj ulici na Trešnjevci od Barice Levak te je i sama pomagala u radu štamparije, ali i pripremi hrani za drugove.
Unatoč tome što je bila istaknuta članica Partije, u svjedočanstvima je se najčešće spominje upravo u kontekstu tradicionalno ženske, "majčinske" uloge.
Trešnjevačka mamica - kako su je od milja zvali radnici, a malo ih je bilo koji je nisu znali - brinula se majčinski za svoje drugove. Za komuniste 'mamica' je uvijek imala sve 'za svaki slučaj' - zalogaj hrane za ilegalca, iglu i konac da drugu okrpi košulju...
Poginula je 14. srpnja 1941. u akciji za oslobođenje partizana iz ustaškog logora u Kerestincu. Narodnom heroinom proglašena je 20. prosinca 1951. godine.
Izvori:
1
Silvija Hercigonja / Mošćenička 12
Dragica Končar / Ulica Braće Cvijića 183
Kata Dumbović / Adžijina4
Stanka Kovačić in der Mühlen / Ulica Braće Domany5
Ljerka Dulčić-Kirac i obitelj Benel / Lošinjska 246
Ženska grupa Trešnjevka / Ozaljska 167
Anđelka Martić / Kamengradska8
Štrajk radnica u Bizjaku / Savska 329
Nada Vučković / Trg Krešimira Ćosića 11 (Dom sportova)