Sportska dvorana Trešnjevka sagrađena je 1969. godine kao tada najveća sportska dvorana čitavog Zagreba, a od 1972. taj je primat preuzeo Dom sportova. Dugi niz godina Kutija šibica je dom rukometašica i košarkašica, iako je u široj javnosti najpoznatija po tradicionalnom istoimenom malonogometnom turniru.
Počeci košarke na ovim prostorima općenito su vezani uz žene - početkom 1929. godine u Zagrebu je odigrana prva javna košarkaška utakmica zabilježena na području Hrvatske. U paviljonu Zagrebačkog zbora u Martićevoj ulici utakmicu su tada odigrale hazenašice Građanskog i Akademskoga sportskog kluba.
U Kutiji šibica nastupao je najtrofejniji ženski hrvatski košarkaški klub Monting (ranije Jugomontaža, Industromontaža), osnovan 1945. godine. Montingove igračice bile su višestruke prvakinje Jugoslavije te osvajačice Europskog kupa Liliane Ronchetti 1980. godine. I zlatna generacija Montinga brzo je pala u zaborav, pa navodimo ovdje i neka od imena iz perioda koji je prethodio najvećim danima slave.
košarkašice Montinga 1982. (izvor: Crvena Trešnjevka)
“Kada se govori o košarkašicama, ne mogu se zaboraviti ni imena iz vremena kada su titule bile samo pripremane. Zato ovom zgodom spomenimo već zaboravljena imena: Ankica Tortić, Ivka Tortić, Marija Barundić, Hermina Lisjak, Nada Kiš, Nada Marof, Mira Kupec, Zlata Plesničar, koje su među prvima oblačile zeleni dres”, stoji u monografiji 'Dvadeset i pet godina Industromontaže': Od Martinovke do Industromontaže' izdanoj 1970. godine.
Uspješnu košarkašku karijeru u Montingu (tada Jugomontaži) 1956. godine započela je Ružica Meglaj, jedna od najpoznatijih hrvatskih košarkašica.U zelenom dresu postigla je 3426 evidentiranih prvenstvenih koševa, i na tisuće neevidentiranih. Za Sportske novosti izvještavala je sa svjetskoga prvenstva 1964. godine. Njena sestra Kornelija također je igrala košarku na Trešnjevci. Od 1976. do 1981. godine Ružica Meglaj je bila članica komisije FIBA za žensku košarku,a aktivno je sudjelovala i organizaciji utakmica ženskih Turnira veterana u Zagrebu od 1989. godine.
Ružica Meglaj (iz monografije "25 godina Industromontaže")
Košarkašicama Montinga tijekom svih tih desetljeća Kutija šibica nije bila samo dvorana za treninge i utakmice, nego jedan od najbitnijih životnih prostora, ključ socijalizacije. "Kutija šibica bila je naša druga kuća. Treninzi, utakmice, druženja, najljepše uspomene", tako se sportske dvorane danas prisjeća Mira Bjedov Nikolić, koja je 1980-ih igrala za Monting.
"Bile smo odlična škvadra, puno smo se družile izvan parketa, zajedno odlazile u kina, kazalište, na kave. Družili smo se u popularnoj Kutiji šibica i s rukometašicama Trešnjevke i Lokomotive, ali i s rukometašima Zagreba", opisala je u jednom intervjuu Sanja Ožegović, također igračica najuspješnije generacije Montinga.
Monting 1982. (iz arhive članaka igračice Montinga Jasne Pepeunik)
naslovna fotografija: Trešnjevčanka Javorka Pangerčić navija s prijateljicama u netom izgrađenoj dvorani SD Trešnjevka tj. Kutiji šibica, 1973. (virtualnom fundusu MST-a priložila Javorka Pangerčić)
1
Sportska dvorana Trešnjevka "Kutija šibica" / Veprinačka 162
Ženski rukometni klub Trešnjevka / Veprinačka 163
Nogometni klub Trešnjevka / Veprinačka 164
Teniski klub Trešnjevka / Veprinačka 165
Kuglana Pongračevo / Klanječka 376
Osnovna škola Augusta Šenoe / Selska cesta 957
Dom sportova / Trg Krešimića Ćosića 118
Zimsko plivalište Mladost / Trg Krešimira Ćosića 109
Nogometni stadion Zagreb / Kranjčevićeva 4