Gradske Kuće u Meršićevoj ulici

Jedno od najstarijih naselja gradske socijalne izgradnje u Zagrebu, na području Trešnjevke je u Meršićevoj ulici, u bloku koji podsjeća na slovo D, a uokviruju ga još Selska cesta te Magazinska i Zagorska ulica.

Ove kuće "prve su gradske kuće građene na tada udaljenom perifernom području Trešnjevke. Izgradnja naselja počela je 1921. godine, a veći dio naselja, koje u konačnici broji 13 dvokatnih gradskih kuća, izgrađen je 1925. godine." [1] Za vrijeme izgradnje ovaj dio grada još nije imao sprovedenu komunalnu infrastrukturu, stoga je ova gradnja izazvala protivljenje stručne javnosti. [2] Uz to ovaj dio grada nije bio niti adekvatno prometno povezan, niti elektrificiran.‍

Na tadašnji obod grada, doselili su se gradski činovnici. Oni su naselili  gradske kuće tzv. "kasarnskog tipa". [3] Izgrađene dvokatnice na svakoj etaži imali su po tri jednosobna stana i jedan dvosobni. Stanovi su imali WC-e, ali ne i kupaonicu. U istom naselju u unutarnjem parku su 1924. godine smještene još četiri prizemnice s dvadeset stanova "od jedne sobe sa štednjakom" (25m2), i zajedničkim WC-ima, dodajući postojećem kapacitetu od 156 stanova novih 80 stanova. [4] Ti novi, skromniji stambeni objekti, tzv. "vagonskog stambenog tipa" bili su namijenjeni "deložircima", što se odnosi na siromašne građane koje su vlasnici izbacili iz stanova.

O razlozima zbog kojih je došlo do ove potrebe, u tekstu "O postanku Trešnjevke" piše koju godinu kasnije Glas Trešnjevke, glasilo susjedstva: "u nestašici stanova traže se velike stanarine, a te mogu plaćati jedino bogataši."

Na izvornim nacrtima nema vidljivih elemenata parkovnog uređenja, međutim s vremenom je nastala parkovna površina unutar ove stambene kompozicije, pa tako "iako konceptualno nepovezane, uljepšavaju sliku stambene kompozicije unutar koje su vidljiva nastojanja za poboljšanje standarda stanovanja". [5]

[1] Mlinar I., Trošič M., "Parkovi zagrebačkih stambenih naselja izgrađenih između dva svjetska rata", U: Prostor : znanstveni časopis za arhitekturu i urbanizam, Sv. 12 Br. 1(27), Zagreb, 2004., Str. 31–44.

[2] Carneluti, A., "Problem novogradnja u velikim gradovima sa posebnim obzirom na grad Zagreb", U: Tehnički list, Zagreb, 1919., Str. 122-123.

[3] "Gradske Kuće Kasarnskog Tipa -Meršićeva Ulica (1921.-1925.)", Mapiranje Trešnjevke

[4] Radovčić Mahečič, D.; "Socijalno stanovanje međuratnog zagreba", U: Radovi Instituta za povijest umjetnosti, Sv. 2, Br. 17, Zagreb, 1993., Str. 144–155.

[5] Mlinar I., Trošič M., "Parkovi zagrebačkih stambenih naselja izgrađenih između dva svjetska rata", U: Prostor : znanstveni časopis za arhitekturu i urbanizam, Sv. 12 Br. 1(27), Zagreb, 2004., Str. 31–44

Popis: