Fotografija livade na Vitasovićevoj poljani na Knežiji

Fotografija livade na Knežiji koju je Boris Fabian snimio s balkona obiteljskog stana u Vitasevićevoj poljani 2 gdje je s roditeljima i bratom živio do 1983. godine. Fotografija je snimljena 1981. i prikazuje prostor na kojem je kasnije izgrađen Dom kulture Knežija (prostor Mjesnog odbora). Boris se sjeća kako je tijekom njegovog odrastanja na Knežiji kvart imao svu potrebnu potrebnu javnu infrastrukturu za kvalitetan život (osnovnu školu, vrtić, crkvu, poštu, trgovine, robnu kuću, igrališta). S prijateljima je izlazio u kvartovski kafić Lokrum gdje su trošili džeparac na flipere i video igre. U gostionicu Dva brata povremeno bi odlazili na roštilj, dok je restoran Grozd na Savskoj cesti imao veliku baštu i živu muziku. U blizini je bio sportski park Mladost s bazenom gdje su djeca odlazila na kupanje, a puno su vremena provodili izvan kuće igrajući se partizana i Nijemaca, te lopova i pandura. Kad je bilo vrijeme maškara obilazili su kuće i ljudi su ih darivali novcem i krafnama. Boris se sjeća da su susjedi bili bliski i često se posjećivali, te slavili zajedno Novu godinu (prilikom dočeka 1979. godine njegovom ocu koji je svirao harmoniku pridružio se susjed s bajsom).

Inventarni broj
Zbirka