Dječja igra u dvorištu na Savskoj

Fotografija prikazuje Javorku Markus, udanu Pangerčić, sa susjedom na ljuljanu u parkiću uređenom u dvorištu zgrade na adresi Savska cesta 42. Jablanovi koji se vide u pozadini tek su bili posađeni kao prirodna barijera prema pruzi, a postoje i danas. Javorka se prisjeća kako je u zgradi, građenoj za radnike obližnjeg Ministarstva unutarnjih poslova, početkom 60-ih bilo preko sto djece koja su se od jutra do večeri igrala vani. Zvali bi "mama, baci mi kruha i masti" i potom hvatali užinu koja bi, zamotana u vrećicu, doletjela s prozora. Pored parkića je bilo i tenisko igralište. Javorka Markus se s obitelji, mamom Ivankom iz Splita i tatom Josipom iz Bjelovara, na Savsku doselila iz Končareve gdje je provela prvih 8 godina života.

Inventarni broj
Zbirka