Zbornik radova Kulturno stvaralaštvo radnika Nikole Tesle

Riječ je o prigodnom izdanju Zbornika radova Kulturnog stvaralaštva radnika Nikole Tesle, objavljenom povodom 35. godišnjice tvornice. Više o kulturnom stvaralaštvu radnika Tesle: "Prve kulturne aktivnosti u Tesli javile su se spontano. Teslini radnici, članovi raznih-kulturno umjetničkih društava, isprva su pokušali prenijeti zborske, dramske i druge aktivnosti u svoju radnu sredinu. Međutim, bez organizirane društveno-političke podrške u to vrijeme, bez materijalne potpore, individualne želje, akcije su se brzo gasile. Na sreću, ne sasvim. Ako za velike kulturne projekte nije još bilo mogućnosti, počelo se prihvaćati one jednostavne – posjećivanje priredaba. Već 1974. “Teslaši” skupno odlaze u kazalište, a sindikat tvornice izdvaja materijalna sredstva s namjerom da putem jeftinijih ulaznica akciju podrži. U rujnu 1975. osnovana je prva sekcija. Povezali su se međusobno radnici s afinitetom za slikarstvo. To kao da je bio signal za druge aktivnosti. Književna sekcija počela je s radom u siječnju 1978. g. s oko 15 članova. Uz pomoć stručnih voditelja Teslini pisci-amateri dostigli su kvalitetu koja ih je na susretima radničkog stvaralaštva redovito svrstavala među najbolje sudionike na smotrama u Karlovcu, Crikvenici na “Goranovom proljeću”, susretima mladih pjesnika u Kumrovcu i Poznanovcu, te susretima povodom Dana metalaca u Beogradu. Članovi sekcije zastupljeni su u zbornicima, izdanim u takvim prilikama, a Vlado Babić i Željko Kidrić dobitnici su više nagrada, pa i prvih. Književna sekcija nastupa svake godine na tradicionalnoj Smotri amaterskog radničkog stvaralaštva Trešnjevke, kao i na priredbama u povodu Dana samoupravljača.” Tvornica Nikola Tesla osnovana je 1949. godine kao posljedica nastojanja vlasti FNRJ da uspostave vlastitu proizvodnju telekomunikacija, što je važan element ekonomskog razvoja zemlje u cjelini i dokidanja ovisnosti o uvozu tehnologije. Nakon pretvorbe i privatizacije, švedski Ericsson je 1995. postao najveći pojedinačni vlasnik, a firma je promijenila ime u Ericsson Nikola Tesla. Usprkos problemima s kojima se suočavala 1990-ih, opstala je do danas. U 7 desetljeća dugoj povijesti, kroz tvornicu je prošlo više od 20.000 radnika.

Inventarni broj
Zbirka