Publikacija o prvom ženskom ragbi klubu Viktorija

Publikaciju o PŽRK Viktorija, prvom ženskom ragbi klubu u Hrvatskoj, izdao je Hrvatski športski muzej 2005. godine. Autor je Zdenko Jajčević, prvi trener ragbijašica i profesor povijesti sporta na Kineziološkom fakultetu. Klub je osnovan 7. 9. 2000. godine na inicijativu nekoliko djevojaka, uključujući i Dubravku Novarlić, koje su posjećivale ragbi utakmice. Isprva je djelovao kao ženska sekcija HARK Mladost, no 2001. se osamostaljuje i registrira kao PŽRK Viktorija. Djevojke su trenirale dva puta tjedno na terenu HARK Mladost kod Kineziološkog fakulteta (Sportski park Mladost). PŽRK Viktorija prestao je postojati 2005. godine, a osnovan je ŽARK Mladost. Kada je 2007.-2008. godine organizirano prvo prvenstvo Hrvatske u ragbiju za žene, na njemu su sudjelovale četiri ekipe (Mladost, Zagreb, Sinj i Nada Split), a ragbijašice Mladosti osvojile su prvenstvo. Djevojke su činile i prvu hrvatsku žensku ragbi reprezentaciju. U kratkom periodu postojala je i juniorska ekipa, no dvadesetak djevojčica koje su vrijedno trenirale nisu se imale s kime natjecati. Angažman svih uključenih bio je na volonterskoj bazi. Klub djeluje i danas. Na prvoj fotografiji vidimo djevojke nakon prvog treninga 7.9.2000. godine s trenerom prof. Zdenkom Jajčevićem. Na drugoj fotografiji je prva ženska reprezentacija u ragbiju (sve su djevojke članice ŽARK Mladost).

Inventarni broj
Zbirka